PTFE Gaskets
Our product range includes a wide range of ptfe clamp ring gasket, expanded ptfe gasket, ptfe envelope ring gasket, ptfe ring gasket, ptfe gasket sheet and ptfe tri clover gasket.
Approx. Price: Rs 50 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 10 mm |
| Color | Natural |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Technoseal Engineering |
| Shape | Round |
| Size | 36 Inch |
We are manufacturere of gaskets
Price Range-5-5000 Rs/Unit
Best quality & Best prices avaliable
Approx. Price: Rs 40 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 45 mm |
| Size | 36 Inch |
| Material | PTFE |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Brand | Technoseal Engineering |
We are manufacturere of gaskets
Price Range-5-5000 Rs/Unit
Best quality & Best prices avaliable
PTFE Envelope Ring Gasket
Approx. Price: Rs 50 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 10 mm |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Rubber |
| Size | 1/2 Inch |
| Color | White |
We are manufacturere of gaskets
Price Range-5-5000 Rs/Unit
Best quality & Best prices avaliable
Approx. Price: Rs 50 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Natural |
| Material | PTFE |
| Brand | Technoseal Engineering |
| Size | 36 Inch |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 10 mm |
We are manufacturere of gaskets
Price Range-5-5000 Rs/Unit
Best quality & Best prices avaliable
Product Price :Get Latest Price Product Details:
| Material | PTFE |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Flat Gasket |
| Color | White |
| Thickness | 8 mm |
| Brand | Technoseal Engineering |
PTFE is principally used as a gasket material because of it’s capability to remain unaffected by the majority of chemicals used in industry. It is also classified, in most cases, as a food grade material, making it acceptable to both medical and food production industries. There are three basic types of PTFE gasket materials.
Approx. Price: Rs 50 / NumberGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 10 mm |
| Size | 1/2 Inch |
| Brand | Technoseal Engineering |
| Hardness | Shore A 50 |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
We are manufacturere of gaskets
Price Range-5-5000 Rs/Unit
Best quality & Best prices avaliable