Asbestos Ropes
Our range of products include 6mm ptfe rope, braided asbestos ropes and graphited ptfe packing.
Approx. Price: Rs 1,000 / KgGet Latest Price Product Details:
| Length | 5 kg/reel |
| Packing Type | Roll |
| Material | PTFE |
| Brand | Technoseal Engineering |
| Size | 2/2 mm |
| Thickness | 6mm |
Keeping in mind ever-evolving requirements of our respected clients, we are offering a premium quality range of
PTFE Rolled Rope.
Price Range-1000-2000 Rs/Kilogram
Approx. Price: Rs 1,000 / KgGet Latest Price Product Details:
| Rope Shape | Round |
| Rope Type | Braided |
| Material | Abestos |
| Brand | Technoseal Engineering |
| Packing Type | Roll |
| Length | 5 kg/reel |
| Size | 30/30 mm |
| Pack Type | Box |
Being one of the renowned firms in the industry, we are involved in providing a high-quality array of
Asbestos Rolled Ropes.
Price Range-1000-2000 Rs/Kilogram
Approx. Price: Rs 1,000 / KgGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Packaging Type | Box |
| Moisture | 5% |
| Tensile Strength | 12 MPa |
| Thickness | 4 mm |
We are manufacturere of Industrial PACKING GLAND
Price Range-5-5000 Rs/Unit
Best quality & Best prices avaliable